Jaidee and Eugene are selling fruit for a school fundraiser. Customers can buy small boxes of tangerines and large boxes of tangerines. Jaidee sold 5 small boxes of tangerines and 4 large boxes of tangerines for a total of $130. Eugene sold 2 small boxes of tangerines and 5 large boxes of tangerines for a total of $120. What is the cost each of one small box of tangerines and one large box of tangerines?

Respuesta :

This is going to take a while. First, set up equations for both Jaidee and Eugene. Jaidee's equation is [tex]5s+4l=130[/tex]  s represents the cost of the small box of tangerines and [tex]l[/tex] represents the cost of the large box of tangerines. Eugene's equation is [tex]2s+5l=120[/tex] .  Next, I'm going to solve the equations through elimination. Multiply -2 by the first equation and multiply 5 by the second equation. [tex]-2(5s+4l=130)=-10s-8l=-260 [/tex]  Do the same for the second equation. [tex]5(2s+5l=120)=10s+25l=600[/tex] . Then add [tex]10s-8l=-260+10s+25l=600[/tex]  This gives you [tex]17l=340 [/tex] . Next divide on both sides  [tex] \frac{17l}{17} =\frac{340}{17} [/tex]  this will give you [tex]l=20[/tex] . So you know what [tex]l[/tex] is. Next, plug in [tex]l[/tex] to [tex]10s+25l=600[/tex] which looks like this [tex]10s+25(20)=600[/tex]. Solve 10s+500=600 = 10s+500-500=600-500 =10s=100 = 10s/10=100/10 = s=10 . So each box of small tangerines costs $10 and each box of large tangerines cost $20.
ACCESS MORE