We first need to find the unit rates so we can know what the price of one ounce is.
For the 16-oz can of applesauce, we will divide 7.78 by 16.
[tex]\frac{7.78}{16}=0.49[/tex]Therefore, to find the price of 36 ounces of this specific can of applesauce, we will multiply this unit rate by 36.
[tex]36\times0.49=17.64[/tex]We can use the same method for the second can, except we divide 6.86 by 12.
[tex]\frac{6.86}{12}=0.57[/tex]Then, we multiply this by 36.
[tex]36\times0.57=20.52[/tex]Now, we need to subtract the two to find the price difference.
[tex]20.52-17.64=2.88[/tex]You would save $2.88 by buying a 16-ounce can in comparison to buying a 12-ounce can. This means that Choice E, "None of these choices are correct," is correct.