Given:
The energy given to the flat iron is,
[tex]E=270000\text{ J}[/tex]The time for the energy is
[tex]\begin{gathered} t=4.5\text{ minutes} \\ =4.5\times60\text{ s} \\ =270\text{ s} \end{gathered}[/tex]To find:
The maximum power
Explanation:
The power of the flat iron is,
[tex]\begin{gathered} P=\frac{E}{t} \\ =\frac{270000}{270} \\ =1000\text{ W} \end{gathered}[/tex]Hence, the required power of the iron is 1000 W.