SOLUTION:
Step 1 :
In this question, we have that Myron earns $5.50 per hour
plus 2.75% commission on all goods sold.
In one week, he worked 40 hours and sold $6,340 worth of goods.
We are asked to get his weekly earnings.
Step 2 :
For the 40 hours that he worked, his pay would be:
[tex]\begin{gathered} 1\text{ hour = \$ 5.50} \\ 40\text{ hours = \$ ( 40 x 5.50 ) = \$ 220} \end{gathered}[/tex]Then, for the worth of goods he sold, we have that:
[tex]\begin{gathered} 2.75\text{ \% of \$ 6, 340} \\ \frac{2.75}{100}\text{ x \$ 6, 340 = }\frac{17,\text{ 435}}{100}\text{ = \$ 174. 35} \end{gathered}[/tex]Step 3 :
Next, we calculate the total Gross- Earnings, we have that:
[tex]\text{ \$ 220 + \$ 174. 35 = \$ 394. 35 --- OPTION B}[/tex]CONCLUSION:
The final answer is :
[tex]\text{ \$ 394. 35 --- OPTION B }[/tex]