Answer:
a. 0.16 (M).
Explanation:
What is given?
Volume 1 (V1) = 15.8 mL,
Concentration 1 (C1) = 7.5 M,
Volume 2 (V2) = 743.9 mL.
What do we need? Concentration 2 (C2).
Step-by-step solution:
To solve this problem, we have to use the following formula:
[tex]C_1V_1=C_2V_2.[/tex]Where C indicates concentration and V indicates volume.
We want to find C2, so let's solve for this unknown value and replace the given data in the formula:
[tex]\begin{gathered} C_2=\frac{C_1V_1}{V_2}, \\ \\ C_2=\frac{7.5\text{ M}\cdot15.8\text{ mL}}{743.9\text{ mL}}, \\ \\ C_2=0.159\text{ M}\approx0.16\text{ M.} \end{gathered}[/tex]The answer would be a. 0.16 (M).