Given:
The volume of the sphere is 47270 cm³.
To find- the radius of the sphere.
Explanation-
We know that the formula of the volume of the sphere is given by-
[tex]volume=\frac{4}{3}\pi r^3[/tex]where r is the radius of the sphere.
Substitute the values to get r, and we get
[tex]47270=\frac{4}{3}\times\frac{22}{7}\times r^3[/tex]Transpose the equation, and we get
[tex]\begin{gathered} r^3=47270\times\frac{3}{4}\times\frac{7}{22} \\ r^3=23635\times\frac{3}{2}\times\frac{7}{22} \end{gathered}[/tex]On further solving, we get
[tex]\begin{gathered} r^3=\frac{496335}{44} \\ r^3=11280.34091 \\ r=\sqrt[3]{11280.34091} \\ r=22.4271 \end{gathered}[/tex]Thus, the radius of the sphere is 224271 cm.
And on rounding it off to the nearest tenth of a centimeter, the radius of the sphere becomes 22.4cm.
The answer is 22.4cm.