Given that the mass of the car is m = 200 kg
The initial speed of the car is
[tex]v_o=\text{ 2 m/s}[/tex]The final speed of the car is
[tex]v_f=\text{ 4 m/s}[/tex]We have to find the work done.
The work done can be calculated by the formula
[tex]\begin{gathered} W=\text{ change in kinetic energy } \\ =\frac{1}{2}m(v_f)^2-\frac{1}{2}m(v_{_o})^2 \end{gathered}[/tex]Substituting the values, the work done will be
[tex]\begin{gathered} W=\frac{1}{2}\times200\times(4)^2-\frac{1}{2}\times200\times(2)^2 \\ =1600-400 \\ =1200\text{ J} \end{gathered}[/tex]Thus, the work done will be 1200 J, the correct option is option A.