We have the next information
T=2.00 x 10^-1 s=0.2s
r=3.5 inch
For the angular speed
[tex]\omega=\frac{2\pi}{T}[/tex]where omega is the angular speed, T is the period
We substitute
[tex]\omega=\frac{2\pi}{0.2}=31.41\text{ rad/s}[/tex]For the linear speed on the rim of the disc, we will use the next formula
[tex]v=\omega\cdot r[/tex]in this case r= 3.5/2=1.75 inch
[tex]v=31.41(1.75)=54.97\text{ }\frac{inches}{\text{sec}}[/tex]Then for the linear speed on the point at 0.750 inches from the center of the disk.
[tex]v=31.41(0.750)=23.56\frac{inches}{\text{sec}}[/tex]ANSWER
ω=31.41 rad/sec
v on the rim= 54.97 inches/sec
v on the point=23.56 inches/sec