A 15.0 kg box is being pulled along level ground at a constant velocity by a horizontal force of 38.0N.What is the coefficient of the kinetic friction between the box and the floor?

Respuesta :

Newton's second law states that:

[tex]\vec{F}=m\vec{a}[/tex]

where F denotes the net force acting on the object. In this case we know that the box is moving at constant velocity that means that the acceleration has to be zero; then the net force has to be also zero, that is:

[tex]\vec{F}=\vec{0}[/tex]

Now, since we have forces acting in two directions the vector equation above can be written as two equations, one for the x component and one for the y component.

The x components equation is:

[tex]38-f_k=0[/tex]

The y components equation is:

[tex]N-W=0[/tex]

Now, from the first equation we have that the force of friction is:

[tex]f_k=38[/tex]

but we have to remember that the force of frcition is related to the normal force as:

[tex]f_k=\mu_kN[/tex]

Then we have:

[tex]\mu_kN=38[/tex]

Now, from the second equation of motion given above (the y component) we have that:

[tex]N=W[/tex]

plugging this in the previous equation we have that:

[tex]\begin{gathered} \mu_kN=38 \\ \mu_kW=38 \\ \mu_k=\frac{38}{W} \\ \mu_k=\frac{38}{(9.8)(15)} \\ \mu_k=0.259 \end{gathered}[/tex]

Therefore the coefficient of friction is 0.259 (rounded to three decimal places).

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico