Given that the length of the wire is l = 0.2 m
The radius of the wire is r = 1 cm = 0.01 m
The resistance of the wire is
[tex]R\text{ = 3.2}\times10^{-5}\Omega[/tex]We have to find the resistivity of the metal.
Resistivity can be calculated by the formula,
[tex]\begin{gathered} \rho=\text{ }\frac{Resis\tan ce\text{ }\times Area}{length} \\ =\frac{R\pi r^2}{l} \end{gathered}[/tex]Substituting the values, the resistivity will be
[tex]\begin{gathered} \rho\text{ =}\frac{3.2\times10^{-5}\times\pi\times(0.01)^2}{0.2} \\ =5.0\text{ }\times10^{-8}\Omega\text{ m} \end{gathered}[/tex]Thus, the resistivity of the metal is 5.0 x 10^(-8) ohm-meter.