A car moves 150m/s towards x- axis and it stays at rest and then moves towards y-axis at the velocity of 180 m/s. Find the magnitude of the resultant vector using the pythagorean theorem.

Respuesta :

ANSWER

[tex]\begin{equation*} 234.31\text{ }m\/s \end{equation*}[/tex]

EXPLANATION

First, let us make a sketch of the problem:

where R = magnitude of the resultant vector

To solve for R, apply the Pythagoras theorem:

[tex]hyp^2=opp^2+adj^2[/tex]

Therefore, we have that:

[tex]R^2=150^2+180^2[/tex]

Simplify and solve for R:

[tex]\begin{gathered} R^2=22500+32400 \\ R^2=54900 \\ R=\sqrt{54900} \\ R=234.31\text{ }m\/s \end{gathered}[/tex]

That is the magnitude of the resultant vector.

Ver imagen CrystelP92401
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico