Answer:
The capacity of the pot in liters is;
[tex]0.77\text{ liters}[/tex]
Explanation:
Given that the radius and height of the pot are;
[tex]\begin{gathered} \text{radius r = 7cm} \\ \text{height h = 5cm} \end{gathered}[/tex]
We want to find the capacity of the pot in liters;
[tex]\begin{gathered} \text{Capacity = }\pi\times radius\times radius\times height \\ C=\pi r^2h \end{gathered}[/tex]
substituting the given values;
[tex]\begin{gathered} C=\pi r^2h \\ \pi=3.142 \\ C=3.142\times7\operatorname{cm}\times7\operatorname{cm}\times5\operatorname{cm} \\ C=769.79\operatorname{cm} \end{gathered}[/tex]
To convert to liters, we know that;
[tex]\begin{gathered} 1cm^3=1ml \\ 1000cm^3=1\text{ liter} \\ 1cm^3=\frac{1}{1000}\text{ liter} \end{gathered}[/tex]
So, converting the capacity to liters we have;
[tex]\begin{gathered} C=769.79\operatorname{cm}^3 \\ C=769.79cm^3\times\frac{1}{1000}liter/cm^3 \\ C=\frac{769.79}{1000} \\ C=0.76979\text{ liters} \\ C=0.77\text{ liters} \end{gathered}[/tex]
Therefore, the capacity of the pot in liters is;
[tex]0.77\text{ liters}[/tex]