Given
A chemist wishes to mix a solution that is 8% acid.
She has on hand 8 liters of a 2% acid solution and wishes to add some 12% acid solution to obtain the desired 8% acid solution.
To find: How much 12% acid solution should she add?
Explanation:
It is given that,
A chemist wishes to mix a solution that is 8% acid.
She has on hand 8 liters of a 2% acid solution and wishes to add some 12% acid solution to obtain the desired 8% acid solution.
Now, Let x be the liters of acid added to obtain the desired 8% acid solution.
Then,
[tex]\begin{gathered} 8\times2\%+x\times12\%=8\%(8+x) \\ 8\times\frac{2}{100}+x\times\frac{12}{100}=\frac{8}{100}(8+x) \\ \frac{16}{100}+\frac{12x}{100}=\frac{8(8+x)}{100} \\ 16+12x=64+8x \\ 12x-8x=64-16 \\ 4x=48 \\ x=\frac{48}{4} \\ x=12 \end{gathered}[/tex]Hence, 12liters of acid is added to 12% acid solution.