A 32 m tall building cast a shadow. The distance from the top of the building to the tip of the shadow is 38 m. find the length of the shadow. if necessary round your answer to the nearest tenth.

the given figure is right angle triangle so we can use here Pythagoras theorem
here,
perpendicular = 32
hypotenuse = 38
base = x
so by using Pythagoras theorems
[tex]x^2+32^2=38^2[/tex][tex]\begin{gathered} x^2=1444-1024 \\ x^2=420 \end{gathered}[/tex]take root both side,
[tex]x=20.49[/tex]thus, the length of the shadow is 20.49 m