Since KOH dissolves in water so KOH is solute while water is solvent.
[tex]Molarity\text{ = }\frac{moles\text{ of solute}}{volume\text{ of solution in ml}}\text{ * 1000}[/tex]Now, we need to calculate moles of solute (KOH)
[tex]Moles\text{ of KOH =}\frac{given\text{ mass of KOH}}{molar\text{ mass of KOH}}[/tex][tex]=\text{ }\frac{40}{56}=0.714[/tex][tex]So,\text{ Molarity = }\frac{0.714}{500}*1000=\text{ 1.428 mol/L}[/tex]Now, we need to dilute the solution, so we will use molarity equation for dilution which is M1V1 = M2V2
Here, M1= 1.428 M; V1= 40 ml; M2 = 1 M; we need to find V2
[tex]1.428\text{ * 40 = 1 * V2}[/tex]Therefore, V2 = 57.12 ml