EspanolAnswer the following.(a) A certain solution has a hydrogen ion concentration of 2.21 x 10^-6 moles per liter. Write this number in standard notation.(b) A fin whale can weigh up to 260,000 pounds. Write this number in scientific notation.(a) moles per liter(b) pounds

Respuesta :

Part a

we have the number

[tex]2.21\cdot10^{-6}=\frac{2.21}{10^6}=\frac{2.21}{1,000,000}=0.00000221[/tex]

answer part a is

0.00000221 moles per liter

Part b

we have the number

[tex]260,000=2.6\cdot(100,000)=2.6\cdot10^5[/tex]

answer Part b is

2.6 x 10^5 pounds

ACCESS MORE
EDU ACCESS