19. A boutique paid $2,954.10 to its supplier for 12 similar dresses and 7 similar blouses. If all the dresses cost $2,376.60, how much did each blouse cost?

Respuesta :

It is given that the amount he paod for the boutique is $2,954.10 for 12 similar dresses and 7 similar blouses.

The amount of all the dresses cost is $2,376.60.

Let the cost of blouse be x.

Then the equation formed is

(2376.60)+7x=2954.10

[tex]7x=2954.10-2376.60[/tex][tex]7x=577.5[/tex][tex]x=82.5[/tex]

The cost of each blouse cost is 82.5 dollar.

ACCESS MORE
EDU ACCESS