Respuesta :

the increase = $2280.58

the new salary = $43745.58

Explanation:

Percent Increase = 5.5% raise

current salary = $41465

The increase in amount = Percent Increase × current salary

[tex]\begin{gathered} \text{The raise in amount = 5.5\% }\times\text{ 41465} \\ \text{The raise in amount = 0.055 }\times\text{ 41465} \\ \text{The raise in amount = }2280.575 \\ \\ \text{The amount that will be added to the current salary = \$2280.58 (nearest cent)} \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} \text{His new salary = current salary + increase in amount} \\ \text{His new salary = \$41465 + 2280}.58 \\ \text{His new salary = \$}43745.58 \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS