Given,
The mass of the runner, m=60 kg
The kinetic energy of the runner, K=1470 J
Kinetic energy is the energy possessed by an object due to its motion. And it is given by the formula,
[tex]K=\frac{1}{2}mv^2[/tex]Where v is the velocity of the runner.
On rearranging the above equation,
[tex]v=\sqrt[]{\frac{2K}{m}}[/tex]On substituting the known values,
[tex]\begin{gathered} v=\sqrt[]{\frac{2\times1470}{60}} \\ =7\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]Thus the speed of the runner is 7 m/s.