Respuesta :

Answer: The trip will take 8.3 hours

Explanation:

The formula for calculating time is expressed as

time = distance/speed

From the information given,

distance = 580

speed = 70

Thus,

Time = 580/70

Time = 8.3 hours

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico