Answer
The chances of getting a blue shirt and blue pants = 10%
Explanation
The chances of getting a blue shirt = 25% = 0.25
The chances of getting a blue pants = 40% = 0.40
Since the two events are mutually independent, that is, the chances of one of them happening does not depend on the other.
The chances of getting a blue shirt and blue pants
= (Chances of getting a blue shirt) × (Chances of getting a blue pants)
= 0.25 × 0.40
= 0.10
= 10%
Hope this Helps!!!