Respuesta :

The circumference of a circle of radius r is given by:

[tex]C=2\pi r[/tex]

And the area of a circle with radius r is given by:

[tex]A=\pi r^2[/tex]

We are told that the circumference of the circle is 36π cm which means that we can construct an equation for r:

[tex]C=2\pi r=36\pi[/tex]

We can divide both sides by 2π:

[tex]\begin{gathered} \frac{2\pi r}{2\pi}=\frac{36\pi}{2\pi} \\ r=18 \end{gathered}[/tex]

So the radius is 18cm. Then the area of the circle is given by:

[tex]A=\pi\cdot18^2=324\pi[/tex]

So the answer is 324π cm².

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico