a) The frequency the driver observes as the police car comes = 3036.3 Hz
b) The frequency the driver detects as the police car passes him = 2075.7 Hz
Explanation:The Frequency of the sound, fs = 2500 Hz
The speed of sound in air, v = 343 m/s
The speed of the driver Northbound, vo = 25 m/s
The speed of the driver Southbound, vs = 40 m/s
a) The frequency the driver observes as the police car comes is calculated below
[tex]\begin{gathered} f_0=f_s(\frac{v+v_0}{v-v_s}) \\ \\ f_0=2500(\frac{343+25}{343-40}) \\ \\ f_0=3036.3Hz \end{gathered}[/tex]b) The frequency the driver detects after the police car passes him is calculated below
[tex]\begin{gathered} f_0=f_s(\frac{v-v_0}{v+v_s}) \\ \\ f_0=2500(\frac{343-25}{343+40}) \\ \\ f_0=2075.7\text{ Hz} \end{gathered}[/tex]