Let's begin by identifying key information given to us:
Shoe Price = $120
Discount rate = 33% = 0.33
The Discount price of the shoe is calculated below:
[tex]\begin{gathered} DiscountPrice=ShoePrice-(ShoePrice\cdot DiscountRate) \\ DiscountPrice=120-\lbrack120\cdot(0.33)\rbrack=120-39.6 \\ DiscountPrice=80.40 \end{gathered}[/tex]Therefore, the discount price is $80.40