Respuesta :

Given data:

Force;

[tex]F=12\text{ N}[/tex]

Time;

[tex]\begin{gathered} T=32\text{ ms} \\ =32\times10^{-3}\text{ s} \end{gathered}[/tex]

The impulse is given as,

[tex]\Delta p=F\times T[/tex]

Substituting all known values,

[tex]\begin{gathered} \Delta p=(12\text{ N})\times(32\times10^{-3}\text{ s}) \\ =0.384\text{ N}\cdot\text{ s} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the magnitude of the impulse of this force is 0.384 N.s.

ACCESS MORE
EDU ACCESS