A high school has 102 seniors, 81 juniors, 90 sophomores, and 100 freshmen. How many students should there be from each grade in a stratified sample that is 10% of the student body?

Respuesta :

ANSWER:

There would be 10 seniors, 8 juniors, 9 sophomores, and 10 freshmen.

STEP-BY-STEP EXPLANATION:

We must calculate 10% of each grade to know how many students per grade it should be.

We calculate it just like this:

[tex]\begin{gathered} senior=102\cdot\frac{10}{100}=10.2\cong10 \\ junior=81\cdot\frac{10}{100}=8.1\cong8 \\ sophomores=90\cdot\frac{10}{100}=9 \\ freshmen=100\cdot\frac{10}{100}=10 \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS