Given:
An international company has 18,200 employees in one country.
It represents 26.3% of the company's employees.
Required:
To find the total number of employees in the company.
Explanation:
Let x be the total number of employees in the company.
Then
[tex]\begin{gathered} \frac{26.3}{100}\times x=18200 \\ \\ x=18200\times\frac{100}{26.3} \\ \\ x=69,201.5 \\ \\ x=69,202 \end{gathered}[/tex]Final Answer:
The total number of employees in the company is 69,202.