Respuesta :

1 ) Balance the chemical equation

[tex]2KClO_3\rightarrow2KCl+3O_2[/tex]

2) Convert grams of potassium chlorate into moles of potassium chlorate.

The molar mass of KClO3 is 122.55 g/mol.

[tex]\text{mol KClO}_3=25.0gKClO_3\cdot\frac{1molKClO_3}{122.55gKClO_3}=0.2040molKClO_3[/tex]

3) How many moles of KCl are produced from 0.2040 mol KClO3.

The molar ratio between KCl and KClO3

2 mol KCl:2 mol KClO3

[tex]\text{mol KCl}_{}=0.2040molKClO_3\cdot\frac{2molKCl_{}}{2molKClO_3}=0.2040molKCl_{}[/tex]

4) Convert moles of KCl into grams of KCl

The molar mass of KCl is 74.55 g/mol

[tex]gKCl_{}=0.2040molKCl\cdot\frac{74.55gKCl_{}}{1molKCl_{}}=15.20gKCl_{}[/tex]

15.20 g KCl will be produced.

.

ACCESS MORE
EDU ACCESS