Respuesta :

Given,

The time it takes for the car to travel, t=1.5 hrs

The distance travelled by car, d=75 km

1 hr is equal to 3600 s.

Thus, the time it takes for the car to cover the given distance in seconds is,

[tex]\begin{gathered} t=1.5\times3600 \\ =5400\text{ s} \end{gathered}[/tex]

1 km is equal to 1000 m

Thus the distance covered by the car in meters is,

[tex]\begin{gathered} d=75\times1000 \\ =75\times10^3 \end{gathered}[/tex]

The speed of an object is given by the ratio of the distance covered and the time duration.

Thus the speed of the car is given by,

[tex]s=\frac{d}{t}[/tex]

On substituting the known values,

[tex]\begin{gathered} s=\frac{75\times10^3}{5400} \\ =13.89\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]

Thus the speed of the car is 13.89 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS