Given:
Distance travelled, d=220 meters.
Time, t=40 seconds.
The objective is to find the distance travelled in 70 seconds.
First, the speed has to be identified.
[tex]\begin{gathered} \text{Speed}=\frac{Dis\tan ce}{Time} \\ s=\frac{220}{40} \\ s=5.5\text{ m/s.} \end{gathered}[/tex]The distance travelled in 70 seconds can be calculates as,
[tex]\begin{gathered} D\text{istance}=\text{Sped}\cdot\text{Time} \\ d=5.5\cdot70 \\ d=385\text{ meters} \end{gathered}[/tex]Hence, the distance travelled in 70 seconds is 385 meters.