Answer:
100 mL
Explanation:
Given that:
Ratio of bleach to water = 1 : 5
Quantity of distilled water = 500 mL
Let the quantity of bleach and water in the solution be x and 5x respectively.
Since quantity of water is 500 mL, equate 5x with 500 and find x.
[tex]\begin{gathered} 5x=500 \\ x=\frac{500}{5}=100 \end{gathered}[/tex]So, the quantity of bleach required = 100 mL.