suppose we take a poll (random sample) of 3604 students classified as juniors and find that 3059 of thembelieve that they will find a job immediately after graduation. what is the 99 % confidence interval for the proportion of gsu juniors who believe that they will,immediately, be employed after graduation.

Respuesta :

The 99% confidence interval for the population proportion p is 0.833< p < 0.863.

Given that,

x = 3059

n = 3604

Point estimate = sample proportion = x / n =3059/3604=0.848

[tex]1 - \hat p[/tex]  = [tex]1-0.848 =0.152[/tex]

At 99% confidence level the z is ,

[tex]\alpha[/tex] = 1 - 99% = 1 - 0.99 = 0.01

[tex]\alpha[/tex]/ 2 = 0.01 / 2 = 0.005

[tex]Z\alpha[/tex]/2 = [tex]Z*0.005[/tex] = 2.576  (  Using z table   )

Margin of error = E = [tex]Z\alpha / 2 * (\sqrt(((\hat p * (1 - \hat p)) / n)[/tex]

                              = [tex]2.576* (\sqrt((0.848*0.152) /3604 )[/tex]

                               =0.015

A 99% confidence interval for population proportion p is ,

[tex]\hat p - E < p < \hat p + E[/tex]

0.848-0.015< p <0.848+ 0.015

0.833< p < 0.863

Hence, the 99% confidence interval for the population proportion p is 0.833< p < 0.863.

Learn more about domain from the link

https://brainly.com/question/2264373

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico