ANSWER:
35.1 J
STEP-BY-STEP EXPLANATION:
The point of application of the force of gravity is at the geometrical center of the door, so
[tex]\begin{gathered} r=\frac{\text{width of the door}}{2} \\ \text{ replacing} \\ r=\frac{1.3}{2} \\ r=065\text{ m} \end{gathered}[/tex]The net force is equal to its weight that acts at the center of the door. Now above equation changes as:
[tex]\begin{gathered} \tau=F\cdot d \\ \text{ replacing} \\ \tau=54\cdot0.65 \\ \tau=35.1\text{ J} \end{gathered}[/tex]The torque acting on the door is 35.1 J