Given the following function:
[tex]v(h)=\sqrt[]{64h}[/tex]we can separate both factors inside the square root to get:
[tex]\begin{gathered} v(h)=\sqrt[]{64h}=\sqrt[]{64}\cdot\sqrt[]{h}=8\cdot\sqrt[]{h} \\ \Rightarrow v(h)=8\cdot\sqrt[]{h} \end{gathered}[/tex]next, to determine the velocity at the bottom of the hill, we can make h = 134, and evaluate the function:
[tex]\begin{gathered} h=134 \\ \Rightarrow v(134)=8\cdot\sqrt[]{134}=8(11.58)=92.64 \\ v(h)=92.64\frac{ft}{s} \end{gathered}[/tex]therefore, the velocity at the bottom of a 134 foot hill is 92.64 ft/s