A 680-ft rope anchors a hot-air balloon as shown in the figure. (a) Express the angle O as a function of the height h of the balloon. 0 = (b) Find the angle if the balloon is 600 ft high. (Round your answer to one decimal place.)

Answer:
The expression for the angle is;
[tex]\theta=\sin ^{-1}(\frac{h}{680})[/tex]The value of the angle is;
[tex]61.9^0[/tex]Explanation:
Given the figure in the attached image.
The length of the rope is = 680 ft
a)
Using trigonometry;
Recall that;
[tex]\sin \theta=\frac{opposite}{hypothenuse}[/tex]From the diagram;
[tex]\begin{gathered} \text{Opposite = h} \\ \text{hypothenuse = 680 ft} \end{gathered}[/tex]Substituting we have;
[tex]\sin \theta=\frac{h}{680}[/tex]Taking the sine inverse of both sides we have;
[tex]\begin{gathered} \sin ^{-1}(\sin \theta)=\sin ^{-1}(\frac{h}{680}) \\ \theta=\sin ^{-1}(\frac{h}{680}) \end{gathered}[/tex]Therefore, the expression for the angle is;
[tex]\theta=\sin ^{-1}(\frac{h}{680})[/tex]b)
Given that;
The balloon is 600 ft high
[tex]h=600ft[/tex]Substituting the value of h into the expression derived in question a;
[tex]\begin{gathered} \theta=\sin ^{-1}(\frac{h}{680}) \\ \theta=\sin ^{-1}(\frac{600}{680}) \\ \theta=61.9^0 \end{gathered}[/tex]Therefore, the value of the angle is;
[tex]61.9^0[/tex]