rearrangesAnswer:
Explanation:
For an approaching train with velocity vs, the observed frequency fo is
[tex]f_o=\frac{v_{\text{sound}}}{v_{\text{sound}}-v_{\text{train}}}f_{\text{source}}[/tex]Now we know that
[tex]\begin{gathered} f_o=429hz \\ f_{\text{source}}=400hz \\ v_{\text{sound}}=330m/s \\ v_{\text{train}}=\text{?} \end{gathered}[/tex]therefore, we have
[tex]429=\frac{330}{330-v_{\text{train}}}\cdot400[/tex]dividing both sides by 400 gives
[tex]\frac{429}{400}=\frac{330}{330-v_{\text{train}}}[/tex]which rearragnes to give
[tex]\frac{429}{400}\cdot(330-v_{\text{train}})=330[/tex][tex]\Rightarrow330-v_{\text{train}}=330\cdot\frac{400}{429}[/tex][tex]v_{\text{train}}=330-330\cdot\frac{400}{429}[/tex][tex]v_{\text{train}}=\frac{290}{13}[/tex][tex]\boxed{v_{\text{train}}=22.31m/s}[/tex]which in miles per hour is
[tex]\boxed{v_{\text{train}}=50\text{mph}}[/tex]