We are given the mean and standard deviation for the profitability of companies that changed their names.
[tex]\begin{gathered} Mean=0.87\% \\ Standard\text{ }Deviation=0.10\% \end{gathered}[/tex]Chebyshev's Theorem states that the estimated percentage of data falling within k standard deviations is equal to
[tex]1-\frac{1}{k^2}[/tex]To find the percentage of companies with relative stock price increases between 0.67% and 1.07%, we must first solve for k.
[tex]\begin{gathered} k=\frac{1.07-0.87}{0.10} \\ \\ k=2 \end{gathered}[/tex]Then we use k =2 in Chebyshev's formula.
[tex]\begin{gathered} 1-\frac{1}{k^2} \\ \\ =1-\frac{1}{2^2} \\ \\ =1-\frac{1}{4} \\ \\ =\frac{3}{4} \\ \\ =0.75 \end{gathered}[/tex]The answer is 0.75 or 75%.
For part b, we will use the following equation:
[tex]0.84=1-\frac{1}{k^2}[/tex]Solving for k, we get:
[tex]\begin{gathered} 0.84=1-\frac{1}{k^2} \\ \\ -0.16=-\frac{1}{k^2} \\ \\ k^2=\frac{1}{0.16} \\ \\ k=\frac{1}{0.4} \\ \\ k=2.5 \end{gathered}[/tex]This means that the boundaries are 2.5 standard deviations away from the mean.
[tex]\begin{gathered} Lower\text{ }boundary=0.87\%-(2.5\times0.10\%) \\ Lower\text{b}oundary=0.87\operatorname{\%}-0.25\% \\ Lower\text{b}oundary=0.62\% \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} Upper\text{ }boundary=0.87\%+(2.5\times0.10\%) \\ Upper\text{ }boundary=0.87\%+0.25\% \\ Upper\text{ }boundary=1.12\% \end{gathered}[/tex]The answers are 0.62% and 1.12%.