Given the principal as $40,000 and rate as 4% we can find the interest below.
Explanation
For Jessica who uses compound interest, we will have
[tex]\begin{gathered} C.I=P(1+\frac{r}{n})^{nt}-p \\ \end{gathered}[/tex]
Therefore;
[tex]\begin{gathered} For\text{ }the\text{ }first\text{ }year,we\text{ }will\text{ }have \\ 40000\left(1+\frac{0.04}{1}\right)^{1\cdot\:1}-40000 \\ =40000\cdot\:1.04-40000 \\ =41600-4000=1600 \\ For\text{ t}he\text{ second y}ear,we\text{ w}\imaginaryI ll\text{ h}ave \\ 40000\left(1+\frac{4\%\:}{1}\right)^{1\cdot\:2}-40000 \\ =43264-40000=3264 \\ For\text{ t}he\text{ third y}ear,we\text{ w}\imaginaryI ll\text{ h}ave \\ 40000\left(1+\frac{4\%\:}{1}\right)^{1\cdot\:3}-40000 \\ =44994.56-40000=4994.56 \end{gathered}[/tex]
For Tom who uses simple interest
[tex]\begin{gathered} S.I=\frac{PRT}{100} \\ \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} For\text{ first year,} \\ S.I=\frac{40000\times4\times1}{100}=1600 \\ Since\text{ it is simple interest the interest would remain the same across the three years} \\ For\text{ second year=1600} \\ For\text{ third year =1600} \end{gathered}[/tex]