Respuesta :

Given data:

* The mass of the astronaut is m = 164 lb.

Solution:

The mass of the astronaut in kg is,

[tex]\begin{gathered} m=\frac{164}{2.205} \\ m=74.38\text{ kg} \end{gathered}[/tex]

The weight of the astronaut in newtons is,

[tex]\begin{gathered} W=mg \\ W=74.38\times9.8 \\ W=728.9\text{ N} \end{gathered}[/tex]

Thus, the weight of the astronaut in Newton is 728.9 N.

ACCESS MORE
EDU ACCESS