Hopefully you can help me on this problem! I’m having a bit of trouble.

Since the value of the care dropped by 15% each year, then we can represent this situation by a geometric sequence with a common ratio of 100% - 15% = 85%
Change the percentage to a decimal by dividing it by 100
[tex]\begin{gathered} a_t=a_{}(\frac{85}{100})^{t-1} \\ a_t=a(0.85)^{t-1} \end{gathered}[/tex]a is the initial value of the car
t is the number of years
b.
Since the initial value is $15000
Then a = 15000
The explicit formula is
[tex]a_t=15000(0.85)^{t-1}[/tex]c.
If t = 5
[tex]\begin{gathered} a_5=15000(0.85)^{5-1} \\ a_5_{}=7830.09 \end{gathered}[/tex]Then the price of the care after 5 years will be $7830.09 to the nearest cents
The value on the table is $12750
Then they are not the same
d.
If t = 7, then
[tex]\begin{gathered} a_7=15000(0.85)^{7-1} \\ a_7=4808.66 \end{gathered}[/tex]Then the value of the car after 7 years is $4808.66 to the nearest cent