The option (b) Cl[tex]_{2}[/tex] gas has higher density at STP condition.
At constant pressure and temperature the same number of gas occupies the same volume. Therefore, greater the molar mass of the gas, Higher the density of the gas.
so,
a) Molar mass of Methane (CH[tex]_{4}[/tex])= 12+1x4=12+4=16g/mol
b) Molar mass of Chlorine (Cl[tex]_{2}[/tex]) =35.5x2=71g/mol
c) Molar mass of Carbon dioxide (CO[tex]_{2}[/tex] )=12+16x2=12+32=44g/mol
d) Molar mass of Oxygen (O[tex]_{2}[/tex])=16x2=32g/mol
In the above option (b) is correct because Cl[tex]_{2}[/tex] has greater molar mass than other given gases so, Cl[tex]_{2}[/tex] gas has higher density at STP condition.
Therefore, we can say that if you know about molar masses of gaseous atoms you can find the density of gases at STP condition.
CH[tex]_{4}[/tex]<O[tex]_{2}[/tex]<CO[tex]_{2}[/tex]<Cl[tex]_{2}[/tex]
To learn more about Density of Cl[tex]_{2}[/tex] ,click here
brainly.com/question/4232627
#SPJ4