an aqueous solution of hydroiodic acid is standardized by titration with a 0.164 m solution of sodium hydroxide. if 26.2 ml of base are required to neutralize 10.7 ml of the acid, what is the molarity of the hydroiodic acid solution?

Respuesta :

The hydroiodic acid solution has a molarity of 0.401.

Assume,

Mlb, base = 26.2 ml

Mb, a hydroiodic acid aqueous solution = 0.164

Ma, the hydroiodic acid solution's molarity = Ma

Mla, base required to neutralize = 10.7

Ma x Mla = Mb x Mlb

Ma = (Mb x Mlb) / ml

Ma = (0.164M) × (26.2ml) / 10.7ml

Ma = 0.401

When an aqueous solution of hydroiodic acid is standardized by titration with a 0.164 m sodium hydroxide solution, the molarity of the solution is 0.401.

Normalization is the process of finding the precise concentration (molarity) of a solution. Titration is a typical standardized analytical procedure. Titration is the process of interacting a known amount of one chemical with a known amount of another molecule.

Learn more about standardized titration at

https://brainly.com/question/15211212?referrer=searchResults

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico