we know that on average the time it takes to complete a homework assignment is 2.3 hours with a standard deviation of .5 hours. with 13 students in the class, the average to complete the homework was 1.5 hours. what is the percentile of this class

Respuesta :

In standard deviation, 120  is the percentile of this class.

Why is there a standard deviation?

  • The term "standard deviation" (or "") refers to the degree of dispersion of the data from the mean.
  • Data are grouped around the mean when the standard deviation is low, and are more dispersed when the standard deviation is high.

Test statistic (z) = (weekly study time - average study time)/standard deviation

weekly study time = 2.3 hours

average study time =  .5 hours

standard deviation = 1.5 hours

z = (2.3 - 0.5)/1.5

   = 1.8/1.5 = 1.2 (to 2 decimal places)

Cumulative area of the test statistic is 1.2

Percentile = 1.2×100 = 120

Learn more about standard deviation

brainly.com/question/15199375

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS