a balloon contains 0.136 mol of gas and has a volume of 2.78 l . part a if an additional 0.163 mol of gas is added to the balloon (at the same temperature and pressure), what will its final volume be?

Respuesta :

The gas will have final volume = 68.36L when extra moles were added

What is moles of gas ?

In chemistry, a mole, sometimes spelled mol, is a common scientific measurement unit for significant amounts of very small objects like atoms, molecules, or other predetermined particles.

The mole designates 6.02214076 1023 units, which is a very large number. The mole for the International System of Units is this quantity, according to the General Conference on Weights and Measures (SI)

V1/n1 = V2/n2

here, V = volume

         n = moles

2.78/0.136 = V2/(0.136+0.163)

V2 = 68.36L

The gas will have final volume = 68.36L when extra moles were added

To know more about moles from the link

https://brainly.com/question/15356425

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico