Using concepts of Sets,77% of college students do not want to work to support themselves.
We need to find what is the percentage of students who are not supporting to any type of work.
So, firstly we find what is the percentage of students who works in at least one day of week.
According to Venn diagram, we can observe that we need to find the intersection
We know P(A∪B)=P(A)+P(B)-P(A∩B)
where P(A) is the percentage of students working on weekdays, P(B) is the percentage of students working on weekend, and P(A∩B) is the percentage of students who work on both weekdays and weekend.
We have P(A)=15,P(B)=30 and P(A∩B)=8
Therefore, P(A∪B)=15+30-8
P(AUB)=33
This is the percentage of students who works on at least one day of the week
we need to find percentage of students who do not work on at least one day, which is equal to 100-P(AUB)=100-33=67;
Hence ,67% college students do not work to support themselves.
To know more about Sets, visit here:
https://brainly.com/question/8053622
#SPJ4