Respuesta :

In order to calculate the height separating the bottom 90% from the top 10%, first let's find the equivalent z-score for a probability of 90% in the z-table.

Looking at the z-table, the z-score for a probability of 90% is equal to approximately 1.28.

Then, to calculate the height, let's use the formula below for the z-score:

[tex]\begin{gathered} z=\frac{x-\mu}{\sigma} \\ 1.28=\frac{x-75}{3.5} \\ x-75=1.28\cdot3.5 \\ x-75=4.48 \\ x=4.48+75 \\ x=79.48\text{ in} \end{gathered}[/tex]

So the wanted height is equal to 79.48 inches.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico