We can calculate the markup as the percent markup times the cost.
In this case, the percent markup is 30% (NOTE: when doing calculations with percentages it is better to express it as decimals, so in this case the markup percentage in decimals is 30/100 = 0.3) and the cost is $9, so we can calculate the markup as:
[tex]\begin{gathered} M=m\cdot C \\ M=\frac{30}{100}\cdot9=0.3\cdot9=2.7 \end{gathered}[/tex]Answer: the markup is $2.70.