Respuesta :

We are given that a CD costs $11.25. If the tax was 4% and the shipping was 6%, then the cost plus tax is given by:

[tex]C_{}=11.25\times\frac{4}{100}+11.25\times\frac{6}{100}+11.25[/tex]

Now, we can take 11.25 as a common factor:

[tex]C=11.25(\frac{4}{100}+\frac{6}{100}+1)[/tex]

Adding the fractions inside the parenthesis we get:

[tex]C=11.25(\frac{110}{100})[/tex]

Therefore, the total cost is determined as 110% of the original cost. Solving the operations we get:

[tex]C=12.38[/tex]

Therefore, the total bill is $12.38

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico