We are given the following information
Mass of water: m = 2.68 kg
Initial temperature: T1 = 18.2 °C
Final temperature: T2 = 53.2 °C
Power: P = 1000 W
Specific heat capacity of water: c = 4186 J/kg °C
We are asked to find the time required to change the temperature of the water.
Recall that the amount of heat required is given by
[tex]\begin{gathered} Q=m\cdot c\cdot\Delta T \\ Q=m\cdot c\cdot(T_2-T_1) \\ Q=2.68\cdot4186\cdot(53.2-18.2) \\ Q=392646.8\; J \end{gathered}[/tex]So, the amount of heat is 392646.8 joules.
Recall that power is given by
[tex]P=\frac{Q}{t}[/tex]Let us solve for time (t)
[tex]\begin{gathered} t=\frac{Q}{P} \\ t=\frac{392646.8}{1000} \\ t=392.6468\; s \end{gathered}[/tex]Therefore, the required time is 392.6468 seconds.
(Please round off as per instructions)