Answer
114.841 grams
Explanation
Given:
Moles of C = 4.1 mol
What to find:
Mass in grams of CO in 4.1 moles of CO.
Solution:
The first steF is to find the molar mass of CO.
rom the periodic table, the atomic masses of (C = 12.011, O = 15.999)
Molar mass of CO = 12.011 + 15.999 = 28.01 g/mol
The final step is to calculate the mass of CO in grams using the mole formula
[tex]\begin{gathered} Mole=\frac{Mass}{Molar\text{ }mass} \\ \\ \Rightarrow Mass\text{ }of\text{ }CO=Mole\text{ }of\text{ }CO\times Molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }CO \\ \\ Mass\text{ }of\text{ }CO=4.1\text{ }mol\times28.01\text{ }g\text{/}mol=114.841\text{ }grams \end{gathered}[/tex]114.841 grams of CO are in a 4.1 mole sample of CO